Компоненти з яких складається дах

Неправильне вставлення покрівлі або несвоєчасне її обслуговування, може привести до такої проблеми, як протікання даху. Щоб захистити себе і своїх близьких від таких непередбачуваних ситуацій, потрібно постійно стежити за станом вашої помівки. Якщо все ж така неприємність трапилася, вкрай важливо знати і розуміти з яких частин складається дах, щоб пояснити проблему фахівцю, який буде займатися ремонтом.

Архітектурні частини скатного даху

Дахи бувають самих різних форм і розмірів, але вам потрібно знати лише кілька термінів, щоб описати їх основні архітектурні особливості. Частини даху будинку:

 • Площина даху: це скатна поверхня даху.
 • Коньок: Це вершина даху, де зустрічаються дві площини даху.
 • Ребро даху: це те місце, де дві грані даху з'єднуються і виступають назовні.
 • Єндова: це місце, де дві скатні межі даху з'єднуються і виступають всередину.
 • Мансарда: це елемент даху, який виступає з поверхні даху. Зазвичай в ньому розміщується вікно, і він додає додатковий простір або світло в кімнату всередині.
 • Фронтон: Це трикутна стіна, під якою зустрічаються дві площини даху.

Елементи житлового похилого даху

Елементи даху або її частини надають структуру і захищають будинок. Давайте розглянемо докладніше.

1. Каркас даху: стійки, балки, крокви і опалубка

Коли будується будинок, першою частиною вашої даху буде дерев'яна рама. Компоненти цього каркаса включають стійки, балки і крокви.
На цю конструкцію буде прикріплений настил даху - тонкий шматок дерева, який стане платформою для всього іншого. Матеріал, обраний для настилу, може варіюватися, але найбільш часто використовуваними матеріалами є фанера або орієнтовано-стружкова плита (OSB).

Каркас даху: стійки, балки, крокви і опалубка

2. Підкладка

Підкладка є тканеобразний бар'єр, традиційно виготовлений з бітумного пропитанного войлоку. Він застосовується безпосередньо до настилу і виконує кілька різних функцій, в тому числі:

 • Підкладка захищає настил від будь-яких смол, які можуть відокремитися від черепиці.
 • Підкладка служить вторинним водним бар'єром, якщо вода потрапляє під черепицю.
 • Підкладка може допомогти запобігти обрамленню каркаса. Обрамлення каркаса зазвичай є результатом розширення / стиснення дерев'яних панелей, які використовуються для настилу даху. У міру руху панелі палуби створюють виступи або нерівності на поверхні даху, які виглядають непривабливо і можуть порушувати функцію водовідведення даху.
 • Підкладка також сприяє вогнестійкості.
Установка покрівельного підстилаючого шару

Синтетичні підкладки стали більш популярними за останні кілька років, тому що вони легкі і прості в установці. Крім того, синтетичні підкладки можуть мати особливості, які ви не можете отримати в традиційному бітумному покритті. Наприклад, IKO RoofGard-Cool Grey - це легка підкладка, призначена для поглинання меншої кількості тепла, що забезпечує більш зручну поверхню.

Інший тип підкладки - це захист від снігу та води або гідроізолятор. Цей підстильний шар захищає дах від крижаного покриву і вітряних дощів, які можуть здувати або піднімати черепицю. Наприклад гідроізоляційна підкладка IKO - є самоклейкою і виготовляється з модифікованого бітуму. Цей матеріал ущільнює отвори цвяхів, забезпечуючи водонепроний захист. Деякі підкладки, такі як ArmourGard TM, діють як сповільнювачі парів, дозволяють дуже невеликій кількості водяної пари проходити через них.

ArmourGard захист від льоду і води

У деяких кліматичних умовах має сенс використовувати гідроізоляційний захист по всьому настилу даху, особливо в районах з сильним вітром і ураганом. Однак, якщо на горищі немає належної вентиляції, така підкладка може погіршити стан даху. Навіть в кліматичних умовах з менш суворими кліматом, гідроізоляційний захист може забезпечити додатковий водний бар'єр для вразливих областей даху, таких як ендова, кромка даху або мансардні вікна.

3. Планки примикання

З усіх компонентів даху, здається, найменш ясно для домовласника, що таке планки примикання. Щоб зрозуміти, що це і де воно застосовується, необхідно подумати про димоходи. Димарі не мають черепиці або підкладки, і вони прокладені від верху до низу через дах в будинок. Зверху димохід захищається від попадання опадів ковпаком, а як же сторони? Що буде заважати воді стікати по зовнішній стороні димоходу, обходячи краї черепиці, підкладки та настилу в ваш будинок? Відповідь - планки примикання.

Планки примикання

Планки примикання - це тонкий лист, зазвичай зроблений з металу, який фахівець з покрівлі встановлює навколо будь-якої вертикальної поверхні, яка перетинається з площиною даху, в даному випадку, такою як поверхня димоходу. Планки примикання, встановлюються навколо димаря, вони зігнуті приблизно на 90 градусів, так що одна площина впирається в поверхню димоходу, а інша лягає горизонтально над підкладкою, але під черепицею.

Є багато застосувань планок примикання. Вони встановлюються навколо безлічі інших житлових елементів даху, в тому числі:

 • Мансардні вікна: Деякі виробники мансардних вікон включають планку примикання зі своїм продуктом. Якщо мансардне вікно не має вбудованої планки, то покрівельний професіонал повинен буде додати її самостійно.
 • Вентиляційні отвори для сантехніки: вентиляційні отвори для сантехніки забезпечують вентиляцію в вашому домі.
 • Вентиляційні отвори на даху: дах може мати кілька інших типів вентиляційних отворів, які виступають через поверхню даху, і всі вони повинні бути захищені планками примикання. Існують вентиляційні отвори на горищі, торцеві вентилі, ребристі вентиляційні отвори і т.д. Вентиляційні отвори в поєднанні з ребристими отворами дозволять повітрю вільно проходити через горище.
Вікно встановлюється в дах
Завершена установка мансардного вікна
Сантехнічний вентиляційний отвір в даху

Часто необхідно встановити планки навколо архітектурних елементів даху, елементів дизайну, які створюють форму даху.

4. Черепиця

Нарешті, дах покритий самим впізнанним елементом даху: черепицею. У минулому дерев'яні та шиферні дахи були типовими, але за останні десятки років бітумна черепиця стала самим поширеним покрівельним покриттям для житлових будинків. Існує три стилі черепичного покриття:

 • Традиційна або 3-х смугова черепиця - зберігає однорідний вид на даху, тому що черепиця має однаковий розмір і форму. Це недорогий варіант, який захистить ваш дах на довгі роки.
 • Ламінат або архітектурна черепиця - відрізняються своїми розмірними зовнішнім виглядом, з акцентними вкладками різних розмірів і іноді глибокими тіньовими смугами, щоб додати характер покрівлі.
 • Преміальна черепиця - пропонує естетичні поліпшення, крім тих, які забезпечуються ламінованою черепицею. Доступні різні форми і стилі. Наприклад, Armourshake TM від IKO імітує зовнішній вигляд дерев'яного даху і забезпечує протипожежний захист класу А.

Бітумна черепиця представлена в різноманітті кольорів, щоб відповідати або поліпшити стиль вашого будинку.

Традиційна або 3-х смугова черепиця
Ламінат або архітектурна черепиця
Преміальна черепиця

Деякі види черепиці крім вологозахисту можуть виконувати інших функцій:

 • Світловідбиваюча і тепловипромінююча черепиця: виробники можуть виготовляти черепицю, яка відбиває або виділяє тепло, як, наприклад, IKO Cambridge TM Cool Colours. Установка цієї черепиці може допомогти зберегти ваш будинок прохолодним.
 • Імітує черепиця: Виробники розробляють бітумну черепицю, щоб імітувати зовнішній вигляд іншої поверхні, наприклад шиферної черепиці, - IKO Crowne Slate TM.

Частини краю даху

На краю даху потрібно додатковий захист, щоб опади не пошкоджували ваші стіни і фундамент. Для цього на краях покрівлі встановлюється ряд компонентів водовідведення, щоб захистити ваш будинок від цих потенційних проблем.
По-перше, ви повинні розуміти, що на даху є два типи країв: карнизи і звиси. Карниз - це горизонтальний край, де дах нависає над зовнішньою стіною. Звис - це похилий край, де над зовнішньою стіною висить дах. Дуже важливо правильно встановити водостік.

Частини краю даху:

1. Капельник

Капельник - це тонка металева смужка, яка направляє воду в жолоби. У більшості випадків фахівець по покрівельних роботах повинен встановити кромку для крапель перед підкладкою на карнизі і після підкладки на краях звисів. Без крапельника вода може не зливатися належним чином і може стікати по поверхні стіни або, що ще гірше, в будинок.

Капельник

2. Карниз

Карниз - це важливий зовнішній компонент екстер'єру покрівельних конструкцій, де він зустрічається з краєм даху. Важливість цього елементу полягає в тому, що до верхньої його частини кріпиться капельник, і до нього приєднується ринва.

Карниз

3. Жолоби і водостічні труби

Ринви - це пластикові або металеві жолоби, які відводять воду від краю даху. Вони стикуються з ринвами, які збивають воду і направляють її в сторону від фундаменту будинку. Без правильно встановленої водостічної системи у вас можуть виникнути проблеми з фундаментом або інші пошкодження будівлі.

Ринви та водостічні труби

4. Софіт

Багато форм даху включають в себе софіт - свого роду продовження стелі зовні будівлі. Часто софіти перфоровані або мають вбудовані вентиляційні отвори для вентиляції горищного приміщення. Вентиляційні отвори в поєднанні з ребристими отворами у верхній частині даху можуть бути дуже ефективним способом належного вентилювання даху.
Всі ці компоненти даху разом працюють, як система для захисту будинку від вологи.

Софіт